Rag Doll zenekar

Innen: Metal Muzeum

Tagok

Kőváry Péter – ének, gitár
Kőváry Zoltán – gitár, vokál
Simon Tibor – dob
Such Tamás – basszusgitár, vokál

Ex-Tagok

Grósz Attila - basszusgitár
Ollár Tamás - billentyűs hangszerek
Pribojszki Mátyás - szájharmonika
Dajka Krisztián - billentyűs hangszerek, gitár

Diszkográfia

1996 Superman lover

Biográfia

Békéscsaba

A Rag Doll zenekart 1990-ben alapította Kőváry Péter (ének, gitár), öccse Kőváry Zoltán (gitár, vokál) és Simon Tibor „Simca” (dob). Péter és Smica harmadikos volt, Zoli másodikos a Rózsa Ferenc Gimnáziumban, Békéscsabán. Basszusgitáros Grósz Attila lett, akivel egy békéscsabai (talán Sing-Sing) koncerten ismerkedtek meg. A próbák a nagyszülőknél zajlottak egy hátsó épületben. Első fellépésük a Békéscsabai Ifjúsági Házban volt 1991. augusztus 31-én a Szilánkok nevű zenekar előtt. A zenekar a korai időszakban hobbi jelleggel működött. Pár saját dal mellett, többnyire feldolgozás dalokat játszottak (AC/DC, Guns N’ Roses, Cult, Rolling Stones). Több zenés is megfordult a zenekarban. Így zenélt náluk Ollár Tamás billentyűs, Pribojszki Mátyás szájharmonikás, illetve 1993-ban Dajka Krisztián is billentyűzött.

A zenéjük rock and roll és blues alapú retro rock volt, amelyet a klasszikusok (Beatles, Rolling Stones, Lynyrd Skynyrd) mellett ’90-es évekbeli bandák (The Black Crowes, The Quireboys) inspiráltak. ’92-től sok déli hatás (pl. The Allman Brothers Band) is beépült a zenéjükbe. Sajnos a klasszikus korszakban keveset voltak stúdióban, összesen két dalt rögzítettek, és koncertfelvétel is kevés maradt fent. Ekkoriban elsősorban az ország déli felében koncerteztek (Békéscsaba, Szarvas, Szolnok, Szeged, stb.). Békéscsabán viszont elég nagy népszerűségre tettek szert ("csabai Guns N’ Roses"). Már működésük első évében cikk jelent meg a minket követő népes lány-rajongótáborról, RagDoll cicák címmel. Minden évben megtartották a szülinapi bulit, ami nagy esemény volt Csabán, ezekre általában meghívták a haveri bandákat (a budapesti Stevenson’s Rocket a debreceni Bug’s, stb.)

1992-ben szerepeltek a Metal Hammerben is. 1994-ben bekerültek az Új Könnyűzenei Katalógus című kiadványba nagy fotóval, interjúval, és ezzel némi országos népszerűségre is szert tettek, ebben az évben játszottak a Diákszigeten is. Leginkább úgy emlegettek őket, mint a magyar Black Crowes-t, az imidzs is hajazott erre. Ahol megjelentek, mindig nagy feltűnést keltettek, de az angol nyelv és a teljesen amerikai stílusú zenénk miatt végül mégsem futottunk be igazán itthon. 1996-ban kivált a zenekarból Grósz Attila, és helyére Such Tamás lépett, aki a Szilánkok zenekarnak volt korábban a basszusgitárosa.

1996-tól fokozatosan eltávolodott a zenekar a korábbi rock and roll irányvonaltól, és egyre több stílust kipróbált ( funk rock, indie), 2003-ban pedig feloszlott. Az 1990 és 1996 közötti első felállás (Kőváry Péter – ének, gitár, Kőváry Zoltán – gitár, Simon Tibor – dob, Grósz Attila – basszus) tekinthető a zenekar klasszikus korszakának, ekkor mind a zene , mind az imidzs jól behatárolható volt, és bár történtek időközben személyi változások (rövid időre csatlakoztak zenészek a bandához, pl. 1992-ben 6 tagúra bővült a zenekar), a 6 évig működő szilárd alapfellállás felbomlása után, 1996-tól a zenekar arculata annyira megváltozott, talán egy név váltás is indokolt lett volna.

2020-ban elővették az Ol’ Man Shake ’Em Down című '94-95 körül írt dalukat, és kapott egy új mastert. A hangfelvétel 1996-ban készült, de most bele került egy kis zongora is. A dalt John Lee Hooker ihlette, a szöveg arról szól, hogy az öreg blues zenész hogyan veri kenterbe a fiatal muzsikusokat mind tudásban, mind attitűdben. Készült hozzá egy videó is a 1990 és 1996 közötti időszak megmaradt VHS felvételekből. A minősége olyan amilyen, de hűen visszaadja a hangulatot, a rendszerváltás utáni eufóriát, amikor még vidéki kisvárosokban is komoly koncertélet volt. Békéscsaba amúgy a 90-es években nagyon népszerű volt a budapesti zenészek körében, rengeteg koncert és fesztivál helyszíneként úgy könyvelték el a muzsikusok, mint az egyik legjobb vidéki várost.

(forrás:otrnrmagazine.blog.hu)

Filmográfia

Média megjelenés