Aurora - Válogatás (1983-1999) (album)
+5 kiadatlan felvétel
1999 Aurora Records
Tartalomjegyzék
Dalok
- Előre kurvák, gengszterek 2:55
- Egyszemélyes háború (bonus) 2:43
- Múltak az évek 3:37
- Egy kis anarchia 2:06
- Mások lettek a módszerek 3:03
- Nincs karácsony 3:12
- Kiégett reflektor 3:30
- Ez a város 2:19
- Erjed már (bonus) 3:23
- Viszlát Iván 3:27
- Nem hagyom magam 3:41
- Közvetítő 2:36
- Iskolába jársz 4:02
- Doki 2:50
- Kifacsart citrom 4:25
- Köpök rá 2:58
- Ne provokálj (bonus) 2:22
- Másvilág 3:38
- Robin Hood 3:38
- Utolsó óra 3:03
- Bella Csáó 2:43
- Mi az irány (Antikörper) (bonus) 2:25
- ETO induló (bonus) 4:20
Zenekar
Közreműködők
- Lakos Pál, Korsós György, Szarvas János (ETO induló) - ének
- Duncos (ETO induló) - gitár
- Polyák - dob
- Pusztai, Qka, Blinker, Galacs, Polyák - vokál
Impresszum
Dalszöveg: Pusztai Zoltán, Cselák (10), Péter Zoltán (2)
Mastering: Lippényi Gábor
Borító ötlet: Pusztai Zoltán
Tervezési munkák, előkészítés: Comilfo 1999
Köszönet
Greetings to: Manfred
Egyéb
A világ nagy balszerencséjére nem az orosz Aurora süllyedt el, hanem a Titanic. Az Aurorát Galacs bőgős, Polyák dobos és Vigi gitáros alapította 1983-ban. A magyar punkrobbanás csúcspontján. Egy olyan időszakban amikor a punkkoncertek meglehetősen lázas hangulatban zajlottak. Azidőtájt Magyarországon a hatóságok nem nézték jó szemmel a punk bandákat: az Aurora tagjai is hamar megkapták a magukét: Dayer felfüggesztett börtönbüntetést, a többiek rendőrségi figyelmeztetést. Ezek után hőseink jó ideig csak álnéven tudtak fellépni, viszont felállásuk hamarosan stabilizálódott, mivel Kriszta személyében állandó énekesre leltek. Vele léptek föl a csapat életében fordulópontot jelentő balatonszemesi rocktáborban 1984-ben, ahol zajos sikert arattak és az egész ország megismerte a nevüket. Az előadott dalokat kazettáról kazettáról másolta boldog-boldogtalan. A zenekarra felfigyelt Bódy Gábor is aki a magyar újhullámról forgatott filmjében a VHK, A Bizottság, Az Ápolók mellett szerepet szánt a Győrieknek is. A film Bódy tragikus halála miatt nem készült el.
Nagyjából ebben az időben alakult ki az Aurora jól ismert trió felállása oly módon, hogy Vigi a gitározás mellett az énekesi feladatkört is magára vállalta. „Sohasem akartam énekelni, de nem találtunk senkit, így aztán rám maradt ez a szerep.”
A szerencse továbbra sem pártolt el Vigiéktől, hiszen a vak véletlenen múlt, hogy kapcsolatba kerültek a híres bécsi Foglalt ház lakóival és váltak a ház állandó zenekarává.
Később német baráti kapcsolataik segítségével bevonultak Hardy Heilin producer stúdiójába, hogy felrántsanak fél tucatnyi dalt, melynek rögzítésére abban az időben nem lett volna lehetőség Magyarországon az államilag felügyelt hanglemezgyári stúdióban. Az anyag Németországban az EMPTY Records címkéje alatt kislemezen jött, nálunk „Aurora ’88” címmel kazettán jelent meg. Magyarországon számos rocklap az „Aurora ’88” kazettát az év produkciói között rangsorolta, külön kiemelve a remek szövegeket, melyeket Pusztai Zoltán jegyzett és jegyez a mai napig is.
Az Aurora mégsem kislemezével, hanem debütáló albumával, az 1989-es „Viszlát Iván”-nal futott be. Szinte hihetetlen, de ebből a független kiadású, az előzőnél kissé visszafogottabb tempójú lemezből annak idején 20000 darabot adtak el. Igaz: az időzítés tökéletes volt, ekkor vonultak ki hazánkból 40 évi megszállás után az Oroszok. A „Viszlát Iván” után hosszabb szünet következett: majd 3 évnek kellett eltelnie mire, „Előre kurvák, gengszterek” címmel az új Aurora album napvilágot láthatott. A „Gengszterek” jóval kiforrottabb, erősebb album mint a „Viszlát Iván”, 11 pompás, érett power-punk nótát tartalmaz, a hangszerelés és a zenei rendezés kitűnő. Az album külföldön a német Hulk Records gondozásában is megjelent Licence kiadásban.
1993-ban jelent meg a „Feltámadás” c. album, majd azt követte 1994-ben a „Mindhalálig punk” amelyet a német testvér zenekarukkal a Wizo-val közösen jegyeztek. Még ebben az évben felléptek a MagyaRock – fesztiválon közel 100 000 ember előtt.
1995-ben jött ki a néhol metálos motívumokat is felvonultató „Keserű cukor” Cselák szövegeivel, - innentől a dobok mögött mára a Polyákot felváltó Blinker ült. Az 1996-os év egyik legkellemesebb meglepetése az Aurora új „Nincs karácsony” című albuma melyen a zenekar rádöbbent, hogy a rock zenei irányzat tévedés volt, ezért visszakanyarodtak punkgyökereikhez. A dalok kemény, dallamos hangzása valóban emlékeztet az Aurora legjobb éveire, ám ezt tovább színesítette Qka trombitajátéka, mely az 1997-ben megjelent „Illegális bál” albumon még nagyobb szerephez jutott.
1998-ban önerőből megszervezték az Újhullám Rockfesztivált Abdán, mely lehetőséget nyújtott számos hazai és külföldi Underground – Punk és Hardcore – bandának a bemutatkozásra. Ezt a rendezvényt nagy sikere miatt szeretnék évente megrendezni.
A zenekar 16 éve alatt már számos európai országban turnézott. (pl.: Ausztria, Svájc, Németország, Dánia, Hollandia, Szerbia, Szlovénia, Horvátország, Szlovákia, Csehország, Románia.)