„Romantikus Erőszak - Magyar história X (album)” változatai közötti eltérés
(Új oldal, tartalma: „Romantikus Erőszak ---- 2000 Szerzői kiadás ==Dalok== #'''Romantikus Erőszak - Magyar história X (dalszöveg)|Magyar histór…”) |
(Nincs különbség)
|
A lap jelenlegi, 2019. szeptember 17., 12:34-kori változata
2000 Szerzői kiadás
Tartalomjegyzék
Dalok
- Magyar história X (2000)
- Hív a szabadság (2000)
- Tatu (2000)
- Szent László éneke (2000)
- Mit tegyek veled (1998)
- Van remény (2000)
- Kívül tágasabb (2000)
- Csak álom (1998)
- Fehér Magyarország (élő, 1994)
- Szkinhed (élő, 1994)
Zenekar
Közreműködők
- Patay Zita - ének
- Faragó Péter – basszusgitár (B3)
- Adrigán Iván – vokál
- Benkő Tibor – vokál
- Molnár Gyula – vokál
Impresszum
Zene: Romantikus Erőszak (kivéve A/3: Stigger)
Szöveg: Balázs (kivéve B/5: Mos-Oi
A felvétel és a keverés a Joe’s Garage és a Coda Stúdiókban készült.
Hangmérnök: Vedres József és Schmidt Zoltán
A koncertfelvétel a Fekete Lyukban készült 1994.07.29-én
Koncert hangmérnökök: Bognár (Bogi) Gábor
Road: Brezina (Breszkó) Lajos
Security: Juhász László, Juhász Péter, Franer Árpi
Mastering: Vedres József (Joe’s Garage Stúdió)
Borítóötlet: Balázs / Tigbee
Grafika: Tigbee
Fotó: Lengyel P. László
Terjeszti a Rockworld Bt.
Köszönet
Köszönet: Balázs családja (Ákos, Ági, Vivi), Massimo Bellini (Tuono), Bézi Ildikó, Borsod-Heves Skins, Boots & Braces (Matt, Florian, Martin, Dani), British Oi! (RIP), Robert Brouwer (Nordisc), Faragó Péter, Fehérlófia, Gecse Hajnalka, Gergi Attila, Huszár Krisztián Tamás, Iránytű, Káló Tamás, Lengyel (Pirinyó) László, László Gyula bácsi (a múlt ismeretéért), ex-Nacionalista Hullám, Nagy Attila, Nagy Feró, Nemes Nagy Péter, Magyar Fórum, Mód Szabolcs, ifj. Molnár (Maci) Gyula, Guti Országh Tamás, Pannon Rádió, Reinitz Attila, Shark pólóbolt, Streetfighting, Peter Swillen (Pure Impact), Szakács Gábor, Szilágyi Zoli, Sziva Gergő, Szkíta Könyvesbolt, Tigbee Tattoo, Turi Pisti (RIP) & Viking Club, Váradi László, Verseny Söröző (Kőbánya), Walzwerk Records
Egyéb
Rombold le a lemezipart!
Ne vásárolj a boltjaikban!
Öt hosszú év telt el a Romantikus Erőszakos bemutatkozó lemezének megjelenése óta és ez kétségkívül nagy idő, nem csak egy rockzenekar, de egy ország és egy mozgalom életében is. Az elmúlt fél évtized alapos indok arra, hogy a jövő év folyamán megjelenő új stúdiólemez előtt napvilágot lásson egy összefoglaló kiadvány a banda 1995 utáni tevékenységéről.
A csapat története egészen 1993 októberéig nyúlik vissza. Ekkor határozza el a budapesti Móricz Zsigmond Gimnázium három diákja: Peti (dobos), Csizi (gitáros), valamint Balázs (az egykori Tar Liliomok énekese és a Kopasz skinhead fanzine szerkesztője 1992-1993 között), hogy zenekart alapít. A dolog nem volt egyszerű, hiszen Peti és Balázs amúgy, egy Célpont nevű bandában zenélt. Ezt a csapatot rajtuk kívül Ziki (basszusgitár, ének), Bleró (gitár) és Bunda (gitár, ma Új Hajnal) alkotta. A Célpont nem bizonyult túl hosszú életűnek és a zenekarvezető Ziki bevonulása után rövid úton fel is oszlott. Így aztán minden akadály elgördült a saját banda létrehozása útjából, s a három elszánt cimbora nekiláthatott a tagkeresgélésnek és a dalírásnak. Az ebben az időszakban született nóták javarészét a feledés jótékony homálya fedi, közülük csak egy (a”Köpök rátok”) került fel később a csapat első albumára. A megfelelő zenésztársakra az új év tavaszán leltek rá! 1994 márciusában beszállt a bandába Móritcz (basszusgitár) és Krisztián (gitár), teljessé téve a felállást. Ekkor vették fel (Balázs ötlete alapján) Romantikus Erőszak nevet és végre elkezdődhetett az érdemi munka.
A zenekar első koncertjét 1994.05.21-én adta egy borsodi kisvárosban Mezőkövesden, az Archívum és a Nemzeti Front társaságában. Ezen a bulin kötöttek barátságot a szintén pesti Archívum tagjaival, egy kisebb skinhead-punk összetűzésben való közös részvétel során. Innentől kezdve a két zenekar közösen szervezte koncertjeit a fővárosban és vidéken. Úgy tűnt a csapat szerencsés csillagzat alatt született, hiszen a magyarországi skinhead mozgalom ekkor igen erős volt, majd minden hétvégére jutott egy koncert. Az első komolyabb önálló megmozdulás 1994.12.09-én történt. A Romantikus Erőszakhoz és az Archívumhoz a hódmezővásárhelyi Hyde Park csatlakozott és ez a triumvirátus egy zsúfolt házas Viking Club-béli koncerttel bizonyította, hogy a magyar skinhead zenei kultúra nem csak az Egészséges Fejbőrből és az Oi-Kor-ból áll, s a közönség igenis kíváncsi a fiatal zenekarokra, az új hangra!
A csapat még ez év decemberében nekilátott az első album (Perdita szerelem) munkálatainak Budapesten, a Citysound Stúdióban, Tóth Gábor hangmérnök, és egy 12 sávos magnó segítségével. A tíz saját dalt tartalmazó anyagot öt nap alatt rögzítették élőben, meglehetősen mostoha technikai körülmények között, ami főképp a gitár hangzására nyomta rá a bélyegét. Vokalistaként itt mutatkozott be az a két lány (Patay Zóra és Molnár Kriszta), akik jónéhány koncerten élőben is felléptek a zenekarral. A felvétel anyagi okokból csak 1995. márciusában látott napvilágot kazetta formájában, szerzői kiadásban. A banda körül amúgy jól alakultak a dolgok! Két sikeres lemezbemutató koncertet adtak Budapesten: egyet a Fekete Lyukban (közösen a Nemzeti Fronttal) április 1-én, egy másikat pedig szeptember 2-án a Viking Clubban, ahol a közönség már velük énekelte a dalok szövegét.
A srácok tudatos igyekeztek különböző, nem kifejezetten skinhead szervezésű bulikon is fellépni, hogy zenéjükön keresztül, egy szélesebb ifjúsági réteget nyerjenek meg a nemzeti gondolkozásnak. Sajnos többnyire falakba ütköztek! Így volt ez a botrányos augusztus 23-ai, Diákszigeten való fellépésükkor, ahol 2 szám után nem engedték őket tovább játszani a roppant „demokratikus” rendezők, , vagy október 28-án a Lyukban megrendezett „Tűz és Víz” fesztiválon, ugyan semmiféle rendzavarás nem történt, (mint ahogy az Esti Hírlap és a Népszabadság cinikusan előre jelezték) de a koncert szervezője ennek ellenére alaposan be volt ijedve (ijesztve). A szennypropaganda persze nem maradt hatástalan! Hírük egyre több helyen megelőzte őket, így nem egy koncertjüket az utolsó utáni pillanatban mondták le a korlátolt klub tulajdonosok (Totál Metál Klub, Ferencvárosi Művelődési Ház, a szentesi Grafiti Klub). Ennek egyenes következménye volt Krisztián és Móritcz szeptember végi kiválása. A fiúk szerencsére hamar megtalálták az új bőgőst Dani személyében és a skinhead tábor sem feledkezett meg a zenekarról, így az év végén az Archívum és a Valhalla társaságában ismét Borsod megyében koncerteztek.
1996. február vége a Bikini stúdióban találja az ismét átalakult zenekart (Móritcz visszatért a bandába). Ekkor két új dalt (A bohóc, Múltban élek) rögzítettek az egy hónappal később megjelenő első CD-jükhöz, amely e két bónusznótán kívül a debütáló kazettaalbumukat tartalmazza. Az új, zeneileg és szövegileg is kísérletezőbb hangvételű szerzeményük igen csak megosztották közönségüket és az igazat megvallva az együttest is. A lemezt főként külföldi terjesztésre szánták, s Balázs még fanzines időkből megmaradt) kapcsolatainak köszönhetően sikerült több külhoni terjesztőt találniuk (Tuono, Walzwerk, Pure Impact, Pühse, Nordisc). Így válhatott ismerté a csapat neve az európai skinhead mozgalomban, s ennek következményeként egyre-másra jöttek a fanzine készítők levelei és három felkérést is kaptak egy német (1997), egy holland (1999) és egy lengyel (2000) kiadótól egy-egy nemzetközi válogatáson való részvételre.
Az egyre kevesebb fellépési lehetőség és a belső ellentétek persze nem használtak a csapaton belüli hangulatnak! Bekövetkezett, amit már előre sejteni lehetett: a két alapító tag Csizi és Peti kilátástalanságra hivatkozva kiszálltak a Romantikus Erőszakból. Balázs rögtön új zenésztársak után nézett! Így került basszusgitáros posztra Faragó Peti az Erőltetett Menetből, a gitárt újra Krisztián akasztotta a nyakába, a dobok mögé először Lapát (ex-M.A.Skins, Üldözési Mánia, ALT, Nemzeti Front), majd az Erőltetett Menet egykori ütőse Csövi ült be. Ezek a formációk azonban, főként a tagok magánéleti elfoglaltságainak köszönhetően nem bizonyultak életképesnek.
A zenekar eddigi utolsó élő fellépése 1998.09.20-án volt egy legendás német skin banda, a Boots&Braces társaságában Budapesten. 1999 nyarán Balázs néhány futballhuligán barátjával készített egy Fradi himnuszokat tartalmazó lemezt, egy közös kislemezt Matthiassal, (Boots&Braces énekesével), majd ez év nyarán megint újjáalakult a Romantikus Erőszakkal (a Fradi lemezén is vele zenélő Mogyoróval a gitáros poszton) rögzített hat vadonatúj dalt, melyek itt, a „Magyar História X” című, második R.E. albumon látnak napvilágot. Az anyagon található még két korai koncertfelvétel és egy, 1998-as stúdió demo két dala (Ezek közül a „Csak álom” szerepelt azon a bizonyos holland válogatás CD-n.)
Hiszünk abban, hogy dalaink tiszta magyar hitet és erőt tudnak sugározni ebben az elátkozott korban mindazoknak, akik a kezdetektől figyelemmel kísérik ténykedésünket, mind az azóta felnőtt, új generációnak…
Balázs, 2000. december 1.